Wojewódzki Sztab Wojskowy we Wrocławiu

czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza
08 września 2018
Obchody 79 rocznicy agresji faszystowskich Niemiec na Polskę oraz Dnia Kombatanta w Wałbrzychu
W dniu 8 września 2018 r. w Publicznej Szkole Podstawowej Nr 15 im. Jana Kochanowskiego w Wałbrzychu odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 79 rocznicy agresji faszystowskich Niemiec na Polskę oraz Dnia Kombatanta, zorganizowane przez Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych.


    Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego we Wrocławiu płk. Piotra RUPĘ reprezentował mjr Jacek BARAN. W uroczystości udział wzięli kombatanci, duchowni, przedstawiciele władz miejskich z Prezydentem Wałbrzycha Panem dr. Romanem SZEŁEMEJEM na czele oraz młodzież szkolna i harcerze. Na zaproszenie przybył również Zastępca Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Kłodzku mjr Mariusz HORUDKO.
    Przed spotkaniem w szkole, delegacja zaproszonych gości oddała hołd przy grobie Obrońcy Westerplatte kpr. Eugeniusza GRABOWSKIEGO, znajdującym się na cmentarzu komunalnym przy ul. Przemysłowej w Wałbrzychu.
    Kapral Eugeniusz Grabowski na Westerplatte został skierowany jako działonowy 30 lipca 1939 r. dowodził obsługą jedynej armaty, którą posiadali Polacy. Do czasu jej zniszczenia, wraz z podległymi mu żołnierzami skutecznie likwidowali niemieckie stanowiska karabinów maszynowych, które ostrzeliwały Westerplatte. W czasie obrony półwyspu został ranny w głowę, a po kapitulacji trafił do niewoli, gdzie przebywał do końca wojny. Został odznaczony: Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, Medalem za udział w wojnie obronnej 1939, odznaką honorową Zasłużony dla Miasta Gdańska i Medalem 1000-lecia Miasta Gdańska.
    W 2015 r. z inicjatywy dyrekcji Szkoły Podstawowej nr 5 z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterów Westerplatte w Dzierżoniowie oraz za zgodą rodziny Eugeniusza GRABOWSKIEGO, na jego grobie został umieszczony Znak Pamięci, który jest miniaturą krzyża z cmentarza polskich żołnierzy, poległych i pochowanych na Westerplatte.

Tekst: mjr Jacek BARAN
Zdjęcia: Pan Ryszard WYSZYŃSKI

 

Dołączona galeria zdjęć: Obchody 79 rocznicy agresji faszystowskich Niemiec na Polskę oraz Dnia Kombatanta w Wałbrzychu
generuj pdf
Kontakt

Wojewódzki Sztab Wojskowy we Wrocławiu
Obornicka 130
50-984 Wrocław
tel. 261656000
fax. 261656025
wszwwroc001@ron.mil.pl

    
Jednostki Podporządkowane